Sveikata

Vitamino B12 trūkumas: požymiai, simptomai ir gydymas

Vitamino B12 reikšmė

Vitaminas B12 – kas tai ir kokia jo reikšmė organizmui?

Vitaminas B12 yra vienas iš aštuonių B grupės vitaminų. B12 gauname tik iš maisto ar papildų. B12 randamas maisto produktuose, kurie gaunami iš gyvūnų, kai kuriose pupelėse.

Vitaminas B12 yra būtina maistinė medžiaga mūsų kūno funkcionavimui, B12 taip pat vaidina svarbų vaidmenį nervų ir smegenų sveikatai. B12 yra svarbus centrinės nervų sistemos funkcijai ir padeda pagerinti pažinimo funkciją.

Suaugusieji ir paaugliai (14–18 metų amžiaus) turėtų suvartoti 3 mikrogramus per dieną. Vaikams dozė yra mažesnė. Vyresniems nei 50 metų amžiaus, nėščioms ar žindančioms moterims – 4 mikrogramai.

Vitamino B12 trūkumo požymiai

Jei jūsų organizmas negauna pakankamai vitamino B12, gali išsivystyti anemija – būklė, kai raudonųjų kraujo kūnelių skaičius yra per mažas arba raudonieji kraujo kūneliai negali tinkamai funkcionuoti.

B12 trūkumas dažnai pasireiškia kaip nuovargis, silpnumas ir atminties bei dėmesio sutrikimai.

Jei atsistojus iš sėdimo pozicijos apsvaigsta galva, tai taip pat gali būti vitamimo B12 išsekimo požymis.

Vitaminas B12 yra labai svarbus tinkamai nervų funkcijai. Tad su nervais susiję simptomai, tokie kaip neuropatija (skausmingas pėdų ir rankų deginimas) arba parestezija (dilgčiojimas rankose ar kojose), gali rodyti B12 trūkumą.

Kodėl gali trūkti vitamino B12?

Dažniausiai B12 trūkumo kaltininkas yra nesugebėjimas įtraukti pakankamai maistinių medžiagų į savo mitybą, ypač jei atsisakote mėsos, pieno produktų ir žuvies.

Tačiau yra ir kitų priežasčių, susijusių su organizmo nesugebėjimu tinkamai įsisavinti B12.

Žmonės, kurie turi virškinimo trakto ligų, tokias kaip celiakija, Krono liga, kolitas ar autoimuninės ligos, turi įtakos virškinimo trakto gebėjimui įsisavinti B12.

Kokie maisto produktai turi vitamino B12?

Vitaminas B12 randamas gyvūninės kilmės produktuose, tokiuose kaip mėsa, pienas ir žuvis. Tad žmonėms, kurie nevartoja šių maisto produktų, pavyzdžiui, veganams, kyla didesnė vitamino B12 trūkumo rizika.

Gydymas

Vitamino B12 trūkumo gydymas yra gana lengvas. Žinoma, paros normos kiekvienam žmogui visada skiriasi, todėl rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų galima išspręsti konkrečias gydymo galimybes.