Lankytinos vietos

Įspūdingas reginys Nemunėlio pakrantėje – Muoriškių atodanga

Vieta: Muoriškių k., Biržų r., Lietuva
Koordinatės: 56.41201,24.804502

Tai yra natūrali atodanga, atsiradusi kaip Nemunėlio upės ilgalaikės giluminės ir šoninės erozijos pasekmė; savo stačia siena su aštriais kietų uolienų kyšuliais, su gausiomis nišomis, kavernomis, giliais plyšiais, mikroraukšlėmis ir kitais uolienų slūgsojimo pokyčiais. Tai labai įsimenanti išvaizdi skardingo šlaito atkarpa Nemunėlio slėnyje.

Atodanga patenka į Nemunėlio-Apaščios valstybinį geologinį draustinį, įsteigtą 1960 m. Muoriškių atodangos aplinka – tai banguotos moreninės Mūšos-Nemunėlio lygumos šiaurinis pakraštys su jame įsirėžusiu Nemunėlio upės slėniu (Nemunėlio upės vandens lygis atodangos papėdėje siekia 35,5 m absoliutų aukštį). Maždaug 2 km spinduliu reljefo absoliutus aukštis kinta nuo 33 m (Nemunėlio upės vandens lygis Muoriškių kaime) iki 61 m (Benupės kaime), o aukščiausia vieta Pučiakalnėje – apie 75 m.

Muoriškių atodangos matmenys: įspūdingiausios stačiasienės atkarpos ilgis palei Nemunėlio upę siekia 80 m, tačiau šiai atodangai turėtų priklausyti dar bent po 30 m iš abiejų galų, taigi viso ruožo ilgis 140 m. Atodangos aukštis 7,4 m, slėnio šlaito aukštis 9,6 m, jo papėdė yra 0,8-1 m aukščiau Nemunėlio upės vandens paviršiaus ir atitolusi nuo upės vietomis iki 6 m.

Jums taip pat gali patikti