Mityba Sveikata

Kiek vandens reikia išgerti per dieną?

Vandens gerimas

60-70 proc. žmogaus organizmo sudaro vanduo, todėl suprantama, kad vanduo yra labiau reikalingas nei maistinės medžiagos. Be maisto žmogus gali išgyventi ilgai, tačiau be vandens tik keletą parų.

Anksčiau buvo populiari nuomonė, kad per dieną turime išgerti 2 litrus vandens. Tačiau šiuo metu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja išgerti vandens vidutiniškai apie 30 ml/ 1 kg kūno masės, t. y. jei jūs sveriate 50 kg, tai turėtumėte išgerti turėtų 1,5 litro vandens per dieną.  Bet tai tik rekomendacija.

Kiekvienas turime stebėti save ir jausti, ar mums reikia vandens. Skirtingiems žmonėms dehidratacija pasireiškia skirtingai. Vieni iš dehidratacijos požymių gali būti apetito netekimas, svaigulys, silpnumas, raumenų spazmai, sumažėjęs kraujo tūris ir fizinis pajėgumas, pykinimas, negalėjimas sukaupti dėmesio. Esant didelei dehidratacijai žmogų gali ištikti ir daug rimtesnės pasekmės.

Svarbu žinoti, kad troškulys nėra dehidratacijos požymis. Jis atsiranda tik tada, kai trūksta 0.5-1 litro vandens. Jei skysčių trūksta daugiau – troškulio nejaučiame. Taigi galvoti, kad „man skysčių nereikia, nes organizmas neprašo“ – klaidinga.

Vienas iš pagrindinių signalų apie vandens trūkumą/per didelį kiekį organizme yra šlapimo spalva. Jei jis tamsiai geltonos spalvos (oranžinės) – organizmui tikrai trūksta skysčių.

Taip pat reikėtų vandens ir nepadauginti, nes taip iš organizmo galite pašalinti visas vertingas medžiagas – vitaminus ir mineralus. Geriant per daug vandens šlapimas bus skaidrus.


Kada geriausia išgerti vandens?

1. Ką tik prabudus

Naktį organizmas ne tik miega, bet dar ir atlieka daug sudėtingų funkcijų. Taip pat naktį prakaituojame. Todėl labai svarbu atgaivinti kūną ir išgerti vandens, po 7-9 val. trukusio sudėtingo organizmo darbo naktį. Be to, su rytine stikline vandens, padėsite kepenims atlikti šalinimo funkciją, suaktyvinsite fermentų išsiskyrimą.

2. Po treniruotės

Stiklinė vandens po treniruotės padės normalizuoti širdies ritmą. Taip pat treniruotės metu daug prakaituojama, tad būtina į organizmą sugrąžinti prarastus skysčius. Jeigu tikrai daug prakaituojate – pasisverkite prieš ir po treniruotės. Taip suprasite, kiek vandens netekote sportuodami.

3. Pusvalandis prieš valgymą

Tai padės jūsų virškinimui ir galbūt suvalgysite mažiau maisto (aktualu, norintiems numesti svorio ar turintiems didelį apetitą), nes skrandis bus kiek pripildytas vandeniu.

4. Prieš vonią ar pirtį

Kadangi vonioje bei pirtyje gausiai prakaituojame, o širdies plakimas padažnėja – išgerkite stiklinę vandens prieš šias procedūras. Tai padės jūsų širdžiai, kraujotakai, kraujospūdžiui bei apsaugos nuo dehidratacijos. Žinoma, taip pat ir po vonios ar pirties, būtina išgerti vandens.

5. Prieš miegą

Tik negerkite per daug vandens, nes teks keltis iš miegų ir eiti į tualetą. Vandens išgėrimas prieš miegą sušvelnins naktinį vandens praradimą ir kūno dehidrataciją. Dėl to miego kokybė bus geresnė ir prabusite energingesni.

6. Sergant

Sergant rekomenduojama daug nevalgyti, nes maisto virškinimas atima daug jėgų, kurių reikia sveikimui ir kovai su liga. Vandens vartojimas užtikrina, kad organizmas maksimaliai kovotų su virusais ir infekcijomis.

7. Jaučiantis pavargus

Nuovargis gali atsirasti dėl organizmo dehidratacijos. Todėl gausesnis vandens suvartojimas gali padėti pasijausti energingesniu. Vanduo padės kraujotakai bei ląstelėms sklandžiau ir greičiau atlikti savo darbą.

8. Esant apsuptam sergančių žmonių

Organizmas, kuris nepatiria dehidratacijos, lengviau kovoja su infekcijomis ir virusais. Tokių žmonių imuninė sistema būna daug stipresnė, tad rudenį ar bet kuriuo kitu metu, kai leidžiate laiką kolektyvuose, pasirūpinkite savimi ir gerkite daugiau vandens.

Jums taip pat gali patikti